Táto stránka je doplnkovým krokom k úvodnej stránke modelu. Kliknutím na tlačidlo sa dostanete späť.
Otázky a odpovede

Elektrické vozidlá

Aký má zmysel kupovať si elektromobil, ak nesledujem najnovšie trendy?

Je dôležité si uvedomiť, že s elektromotorom nezaťažíte svoje okolie hlukom ani emisiami. Tichá prevádzka a nulové lokálne emisie zaisťujú šetrnosť k životnému prostrediu. V budúcnosti eMobilita ponúkne mnoho nových služieb, ktoré pre vás aktuálne pripravujeme. Napríklad dobíjanie auta z pohodlia domova je nielen pohodlné, ale aj lacnejšie, pretože špeciálne tarify pre elektromobily znamenajú, že budete čerpať lacnejšiu energiu pre vaše auto a váš domov.

Koľko predajcov bude predávať elektromobily?

Nakoniec všetci naši predajcovia budú ponúkať elektrické vozidlá. Každý z týchto partnerov vám poskytne základné informácie o eMobilite a bude mať aspoň jeden z modelov v showroome. Budú vám vedieť ponúknuť aj testovaciu jazdu v elektromobile. (Mali by ste vziať do úvahy, že predajca nemusí mať len čisto elektrické modely, ale aj plug-in hybridné modely.)

Nie sú elektromobily pri nehode nebezpečné?

Podobne ako bežné autá, aj elektromobily podliehajú štandardným nárazovým testom a dosahujú dobré výsledky. Batérie nie sú pri nehode výbušné. A čo viac, elektrické autá môžu fungovať aj bez spojky, prevodovky alebo motorového oleja, čo sú typické príčiny požiarov pri nehode. Celkovo majú oveľa menej komponentov, čo ešte viac znižuje pravdepodobnosť zlyhania. Batérie sú kompletne izolované od zvyšku auta a v prípade nehody sa celý systém odpojí.

Bude môj elektromobil vydávať nejaké zvuky?

Táto oblasť je teraz pokrytá legislatívou a modely Superb iV, Octavia iV a Enyaq iV využívajú elektronický zvuk.

Je moje elektrické vozidlo nebezpečné pre chodcov?

Keďže elektrické vozidlá sú vo všeobecnosti tichšie ako bežné vozidlá, vodiči elektrických vozidiel musia byť pri nízkych rýchlostiach o niečo opatrnejší. Nová európska legislatíva určuje, že naše elektromobily majú aj elektronický zvuk aby ich ostatní počuli, najmä v obytných zónach.

Aká je všeobecná životnosť elektromobilov?

Do hry tu vstupujú rôzne faktory, najmä štýl jazdy, starostlivosť o auto a dodržiavanie predpísaných termínov údržby. Môžeme vás ubezpečiť, že garantovaná životnosť batérie vozidla Škoda bude 8 rokov alebo 160 000 km.

Čo je MyŠkoda a ako súvisí s eMobilitou?

MyŠkoda je aplikácia, ktorá zaisťuje, že budete mať svoje vozidlo vždy pod kontrolou. Môžete skontrolovať dojazd, údaje o jazde alebo miesto, kde ste zaparkovali svoje auto. Môžete dokonca skontrolovať, či ste zamkli svoje vozidlo. Celkom úžasné, nie?

Kde sa vyrábajú elektromobily?

• Octavia iV sa vyrába v Mladej Boleslavi.
• Superb iV sa vyrába v Kvasinách.
• Enyaq iV sa vyrába v Mladej Boleslavi.

Sú všetky komponenty vyrábané v Českej republike?

Škoda Auto investovala značné sumy do výstavby novej infraštruktúry pre výrobu elektromobilov v našich závodoch a do výroby lítium-iónových batérií priamo v Mladej Boleslavi. Okrem elektrických vozidiel vyrába závod Mladá Boleslav od roku 2019 aj elektrické komponenty pre plug-in hybridné modely viacerých značiek koncernu Volkswagen. Rovnako ako pri našich konvenčných modeloch budeme jednotlivé diely outsourcovať v rámci našich dodávateľských sietí.

Aký je rozdiel medzi plug-in hybridom, hybridom a elektromobilom?

Plug-in hybridné vozidlá (PHEV) kombinujú klasický spaľovací motor s elektromotorom, ktorý je možné dobíjať z elektrickej zásuvky. PHEV môže jazdiť v čisto elektrickom režime, ale dojazd je obmedzený na 50 až 70 kilometrov. Hybrid (HEV) kombinuje spaľovací motor s elektromotorom, ale nedá sa nabíjať z vonkajšej siete. Batéria poháňajúca elektromotor sa dobíja výlučne jazdou a je stavaná len na krátke vzdialenosti, najmä na rozjazdy. Elektrické vozidlo (BEV) nemá spaľovací motor. Namiesto toho poháňa auto iba pomocou batérie, ktorú je možné nabíjať z externého zdroja.

Aký je rozdiel medzi elektromobilom a plug-in hybridom?

Oba typy sú vybavené nabíjacou zásuvkou, ale inak sú zásadne odlišné. Plug-in hybrid, niekedy označovaný aj ako PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle), kombinuje klasický spaľovací motor s elektromotorom, ktorý je možné dobíjať z elektrickej zásuvky a z energie rekuperovanej počas jazdy. PHEV môže jazdiť aj v čisto elektrickom režime, ale dojazd je obmedzený na 50 až 70 kilometrov.

Aký je rozdiel v životnom cykle elektromobilov a hybridov?

Neexistuje žiadna zásadná odchýlka v životnom cykle žiadneho z vozidiel, či už ide o hybridy, plug-in hybridy alebo výlučne elektrické autá. Hlavný rozdiel je v tom, že hybridy a plug-in hybridy majú stále motory, ktoré sa spoliehajú na benzín, zatiaľ čo plne elektrické auto neprodukuje žiadne emisie, pretože je úplne na batérie.

Sú elektromobily spoľahlivé?

Ako už viete, všetky naše vozidlá Škoda sú vysoko spoľahlivé a naše elektrické autá nie sú výnimkou. Vynakladáme veľké úsilie na výrobu vozidiel najvyššej kvality a vyrábame ich len zo spoľahlivých dielov s najvyššími štandardmi, ktoré navrhli naši inžinieri.

Existuje nejaký rozdiel v spoľahlivosti medzi elektrickými a konvenčnými vozidlami?

Vo všeobecnosti sú elektromobily, hybridy a plug-in hybridy rovnako spoľahlivé ako akékoľvek iné vozidlo značky Škoda. Plne elektrické vozidlá majú menej pohyblivých častí a nižšie prevádzkové náklady, čo je pre vás veľmi výhodné a žiadnym spôsobom to neovplyvňuje spoľahlivosť našich vozidiel.

Potrebuje elektromobil dodatočnú údržbu?

Elektromobil nepotrebuje viac údržby ako akékoľvek iné vozidlo, pretože pravidelná údržba a servisné kontroly sú dôležité pre každé auto, aby sa zaistila jeho spoľahlivosť a bezpečnosť. Napriek tomu elektrické autá nemajú olej alebo prevodové kvapaliny, ktoré by bolo potrebné meniť, a tiež majú menej pohyblivých častí.

Ako nájdem autoservis, ktorý obsluhuje elektrické autá?

Servis elektromobilov a hybridov bude vedieť každý autoservis Škoda Auto. Špecializované opravy batérií však môžu vykonávať len vybrané servisné strediská. V súčasnosti pracujeme na vývoji a certifikácii servisných stredísk, aby sme ponúkali štandard služieb v súlade s tým, na čo sú naši zákazníci zvyknutí.

Čo je potrebné servisovať?

Elektrické vozidlá nie sú tak náročné na servis. Majú menej častí, ktoré sa opotrebúvajú. Nemajú zapaľovacie sviečky, valce, vstrekovanie, turbodúchadlá, olejové nádrže a pod. Preto sa služby zameriavajú najmä na kontrolu brzdového systému a napätia alebo na meranie kapacity batérie, teda elektroinštalácie vozidla. Podrobnosti o servise elektrického vozidla budú závisieť od modelu a jeho výbavy.

Ako často musím meniť diely?

Ako pri každm inom vozidle Škoda, ak sa o svoj elektromobil Škoda staráte, je nepravdepodobné, že budete musieť meniť diely tak často.

Ako často bude môj elektromobil potrebovať servisnú a údržbu?

Škoda Auto odporúča svojim zákazníkom, aby si po najazdení konkrétneho kilometra nechali urobiť všeobecný servis. Hlasový asistent Laura bude k dispozícii vo vašom vozidle Škoda a bude vás informovať, keď budete potrebovať kontrolu. Dokonca vám bude môcť pomôcť rezervovať si službu v jednom z našich autorizovaných servisov.

Aké sú pravidelné servisné intervaly?

Servisná prehliadka pre Enyaq iV sa vyžaduje po 2 rokoch. Pre ostatné modely iV je to buď 2 roky alebo 30 000 km*. Po 2 rokoch alebo 30 000 km* je potrebná flexibilná výmena oleja. Pevná výmena oleja je potrebná po 1 roku alebo 15 000 km*. Vyššie uvedené intervaly platia pre väčšinu krajín, avšak v niektorých krajinách sa môžu líšiť podľa miestnych predpisov.

*podľa toho, čo je prvé

Dokážem si sám urobiť bežnú údržbu, vzhľadom na množstvo elektroniky v aute?

Keďže vozidlo má elektrickú sústavu, je potrebné definovať konkrétnu prácu, ktorú zvládnu vodiči sami (typu, na ktorý sú zvyknutí pri bežných automobiloch Škoda). Rozsah tejto činnosti však bude obmedzený, pretože motor sa časom zjednoduší. Základné úkony spojené s prevádzkou vozidla ako kontrola tlaku v pneumatikách a doplnenie prevádzkových kvapalín samozrejme ostanú zachované. Všetko ostatné odporúčame nechať na autorizované servisné stredisko pre prvotriedny servis.

Môžem ťahať auto na lane?

Elektromotor nie je možné ťahať na lane alebo pomocou ťažného vozíka. Vždy používajte hydraulickú ruku a naložte auto na plošinu, keď je potrebné ťahanie. Vozidlo môžete tlačiť na krátke vzdialenosti, ale musí byť v neutráli a musí byť zapnuté zapaľovanie.

Je lepšie zaparkovať elektrické vozidlo v tieni alebo na slnku?

Na batériu nedopadá priame slnečné svetlo, pretože je v podlahe vozidla. Ochladzovanie vozidla však vyžaduje energiu batérie, čo znižuje dojazd.

Čo sa stane, ak auto zasiahne blesk?

Auto sa správa ako bežné auto. Úder blesku nie je kritický. Ak sa vozidlo nabíja, poistka sa vypne. V najhoršom prípade sa nabíjačka zničí.

Čo sa stane, keď auto prejde cez veľkú vodu?

Auto sa správa ako bežné auto. Vysokonapäťová batéria je utesnená, aby sa zabránilo prenikaniu vody.

Môže moje elektrické vozidlo explodovať vo vode?

Elektromobil sa správa ako každé bežné vozidlo, ktoré prechádza cez kaluže alebo veľkú vodu. Vysokonapäťová batéria je utesnená, aby sa zabránilo prenikaniu vody a rozhodne sa nebudete musieť obávať neočakávaných výbuchov.

Je akumulátor poškodený magnetickými predmetmi, mobilnými zariadeniami alebo vysokým napätím v aute alebo je znížený jeho výkon?

Keďže je batéria elektromagneticky tienená, tieto položky nemajú negatívny vplyv na batériu.

Ako ďaleko môžem jazdiť v zime?

S každou generáciou elektrických vozidiel sa dojazd na jedno nabitie zlepšuje a zlepšuje. Škoda Enyaq iV má dojazd až 510 kilometrov*, čo postačuje na plné a neobmedzené cestovanie. Tak ako autá so spaľovacím motorom majú v zime o niečo vyššiu spotrebu, aj elektromobily musia v chladnom počasí spotrebovať viac energie.

*označuje bežne vybavené vozidlo

Majú elektrické vozidlá značky Škoda vysokú hodnotu za peniaze?

Uvedením hybridov, plug-in hybridov a plne elektrických áut chceme sprístupniť elektrickú mobilitu každému. Myslíme si, že naše elektromobily sú skvelou a cenovo výhodnou alternatívou, ktorá buď produkuje nízke emisie alebo je bez emisií.

Sú elektromobily drahšie?

Závisí to od krajiny, v ktorej chcete elektrické vozidlo kúpiť.

Existujú ďalšie možnosti nákupu elektromobilov?

Možnosti závisia od krajiny, v ktorej chcete elektrické vozidlá financovať alebo prenajať. Sme si istí, že existuje viacero možností a váš miestny predajca vám môže pomôcť nájsť tú najlepšiu pre vás.

Ušetrím kúpou elektromobilu peniaze?

Elektromobily vám z dlhodobého hľadiska určite môžu ušetriť peniaze, keďže priemerné prevádzkové náklady sú oveľa nižšie ako u bežných vozidiel. V závislosti od krajiny, v ktorej žijete, môžete dokonca využívať daňové úľavy alebo iné vládne stimuly. Odporúčame vám kontaktovať miestneho predajcu pre ďalšie informácie.

Aká je cena elektromobilu alebo hybridu v porovnaní s bežným vozidlom?

Cenové rozpätia vo všeobecnosti závisia od krajiny, v ktorej chcete vozidlo kúpiť, pretože skutočné ceny ovplyvňuje veľa faktorov. Všeobecne povedané, prevádzkové náklady elektrických vozidiel sú podstatne nižšie, ale ich nákup môže byť drahší ako ich konvenčné náprotivky.

Aké výhody ponúka Škoda Auto (nie vláda) záujemcom o kúpu elektromobilu v porovnaní s tými, ktorí si chcú kúpiť auto so spaľovacím motorom?

Pre našich zákazníkov pripravujeme veľmi zaujímavú ponuku cien nových áut a súvisiacich služieb. Konkrétne informácie zverejníme pri predstavení jednotlivých modelov elektromobilov Škoda. Celková cena bude závisieť aj od vládnych stimulov pripravených pre jednotlivcov. O všetkom sa momentálne rokuje.

Koľko stojí prevádzka elektromobilu na 100 km (čisto teoreticky a v priemere, ak vezmeme do úvahy, že ďalším faktorom sú dodávateľské ceny) bez amortizácie?

Určitým ukazovateľom je odhadovaná cena „paliva“ pri prevádzke elektrického vozidla. Pri priemernej cene 1,5 eura za liter benzínu a spotrebe okolo 6 litrov na 100 km to vychádza približne na 9 eur. Najazdenie 100 km v elektromobile spotrebuje približne 17 kWh. Pri cene 0,12 eura za kWh stojí jazda elektromobilom 100 km 2,00 eura. Cena za kWh však závisí od vašej tarify, ktorú určite musíte optimalizovať v súlade s prevádzkou elektromobilu, aby ste mohli profitovať z najlepších cien energií. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim náklady na prevádzku je servis a údržba vozidla. Odpadne tak napríklad výmena oleja, filtrov a ďalších dielov spojených so zložitým systémom spaľovacích motorov.